fbpx

Základní stavební kámen každé sezóny

1. 02. 2021 | Rady a tipy

Zimní přípravné období je v plném proudu. Velmi důležité především pro běžce s ambicemi účastnit se závodů. Dlouhé tréninky, které se v této části roku absolvují, vám vytvoří základ pro závodní období sezóny. Obecnou vytrvalost, kterou dlouhými běhy získáte, vám už nikdy nikdo nevezme. Vytvoří silnou hranici, pod kterou vaše kondice neklesne i v případě krátkodobých výpadků (2 – 4 týdny). Po návratu do tréninkového procesu tak nemusíte začínat od začátku.

Doporučuji s dlouhými tréninky začít opatrně a kilometráž navyšovat postupně.

Někdo radí navyšovat týdenní součet kilometrů o 10 %. Dle mého názoru je to individuální a každý by se měl řídit svým vlastním pocitem.

Uvedu příklad: Když zvládnete uběhnout 3 x týdně 10 km a cítíte se po běhu dobře, máte několik možností, jak zvýšit dávky:

a) Další týden můžete běhat 3 x 11 km

b) Začnete si hrát s různou délkou tréninků – první ponecháte na 10 kilometrech o kterých víte, že vám nečiní výrazné potíže, další trénink skokově navýšíte na 13 km. Následují 1 – 2 volné dny a týden zakončíte svou klasickou vzdáleností 10 km.

U obou variant stoupnul týdenní součet o 10 % z 30 km na 33 km. Varianta b) se však vyvaruje stereotypu a vystavuje tělo impulzu v podobě skokového navýšení délky jednoho tréninku. Tato varianta má silnější účinek na růst vaší kondice, navíc jste si otestovali, jak se vaše tělo při takto dlouhé zátěži chová. Připomínám, že skokově navýšit můžete jen tu vzdálenost, kterou zvládáte uběhnout lehce a její překonání vám nečiní výrazné potíže.

Řiďte se vlastním pocitem, běh vás bude bavit a tělo se vám odmění.

Jste-li začátečník, 3 aktivity týdně v délce, která je vám příjemná a při které vás běh stále baví, jsou naprosto dostačující. Mezi jednotlivými aktivitami nechejte vždy alespoň 1 volný den pro regeneraci. 

Na základě kondice a zkušeností bude mít každý jinou počáteční délku tréninku. Od této vzdálenosti se pak může odrazit. Doporučuji vytvořit si jednoduchý plán, kam si jednotlivé tréninky napíšete. Tréninkový plán sepsaný „černě na bílém“ působí motivačně a vy jej tak s menší námahou splníte. Navíc na něm budete moci zpětně pozorovat svůj progres.

3 – 4 měsíce jsou základním obdobím, po jehož absolvování, při pravidelném tréninku, můžete na sobě vidět změny v podobě vyšší kondice, lepší nálady a chuti do života.

Pokud nevíte, jak začít nebo potřebujete poradit s vytvořením tréninkového plánu, kontaktujte mě. Rád vám pomohu s dosažením vysněného cíle. Protože, každý cíl je dosažitelný!!

Další příspěvky