fbpx

Proměň své předsevzetí v životní styl: Krok za krokem k úspěšné změně

7. 12. 2023 | Motivace, Rady a tipy

předsevzetí 2024

Zapomeň na jednorázová předsevzetí, která mizí stejně rychle, jak přicházejí. Co kdybych ti řekl, že mám pro tebe několik tipů, které změní tvůj přístup k novoročním předsevzetím? Nenech se ztratit v krátkodobých plánech a přijmi výzvu proměnit svá předsevzetí v trvalý životní styl!

Urči si reálné a měřitelné cíle

Člověk musí někde začít a tak naše předsevzetí většinou začínají Budu…., Uběhnu…, Zhubnu…. To je hezký start, ale při plánování a nastavování cílů buď konkrétní. Stanov si pro tebe reálné a měřitelné cíle. Místo abys si říkal/a, že „chci běhat víc,“ pojmenuj přesné časy nebo vzdálenosti, kterých chceš dosáhnout. Například, „chci běhat 3x týdně po dobu 30 minut“ nebo „za měsíc chci být schopný uběhnout 5 km.“ To ti umožní sledovat svůj pokrok a mít jasné milníky na cestě k dosažení cílů.

Stanov si kratší etapy a termíny

Urči si krátkodobější milníky, kterými musíš projít. Jedině tak budeš schopný/á vyhodnotit, zda jsi na dobré cestě. Každý milník by měl mít také termín. Například, pokud si kladeš za cíl uběhnout 10 km, můžeš si plánovat postupné zvyšování vzdálenosti každý měsíc. Stanov si konkrétní termíny, abys měl/a jasný plán a věděl/a, jak postupovat. To ti nejen poskytne informaci o tvé cestě k cíli, ale také motivaci.

skupina lidí sportující v přírodě

Zapisuj si pokroky

Každá aktivita, kterou vykonáš je jeden malý krůček. Díky nim jsi stále blíž a blíž ke splnění svého předsevzetí. Měj o svých krůčcích přehled a zapisuj si je. Vytvoř si tréninkový deník, kam zaznamenávej všechny své sportovní aktivity. Poznamenej si, jaké vzdálenosti jsi uběhl/a nebo, jak dlouho jsi cvičil/a. Velmi důležité jsou i tvé pocity, proto zaznamenávej jak se cítíš během a po tréninku, a jaké dosahuješ časy. Takový deník ti poskytne přehled o tvém pokroku, a když se občas vrátíš k předchozím zápisům, uvidíš, jak daleko ses od začátku posunul/a. To může být velkou motivací v obdobích, kdy to možná bude vypadat, že výkonnostně nejsi tam, kde bys chtěl/a.

Hledej podporu

Další podporu můžeš najít v tréninkovém parťákovi. Na každého může jednou přijít lenost. Správný parťák tě podpoří a vytáhne tě sportovat, když se tobě zrovna moc nechce.

Jsi-li na cvičení přece jenom sám, sdílej svá předsevzetí s přáteli nebo rodinou. Mít kolem sebe lidi, kteří tě podporují, může být klíčové pro udržení motivace. A třeba se mezi nimi nakonec nějaký sparing partner najde.

Furt je to „jen“ jedna část života

Život není jen o dosahování tréninkových cílů. Všichni máme i jiné zájmy. Už při plánování mysli na to, že může přijít komplikace, která ti neumožní plánovaný trénink uskutečnit. Nic se neděje! Buď otevřen/a změnám a přizpůsobuj své běžecké plány podle aktuální situace. Důležité je zůstat flexibilní a hledat alternativní cesty k dosažení svých cílů.

rodina v přírodě

Vytvoř si zdravé návyky

Postupně pracuj na tom, aby se tvé snažení stalo přirozenou součástí života. Sám/a ucítíš, že z prvotního „musím“ se postupně stane „chci“. Pokud se ti to podaří, máš vyhráno.

Zkoušej, jak bys mohl/a zahrnout návyky do svého každodenního života. Kromě samotného sportování to mohou být i strava, spánkový režim a další aspekty tvého života. Malé a trvalejší změny mohou mít větší účinek než rychlé, ale krátkodobé úpravy.

„Úspěch tě uspokojí, ale chyba tě posune dál.“

Krásná fráze, kterou jsem někde slyšel. Pamatuj si ji a uč se z neúspěchů. Každý, kdo chce něčeho dosáhnout, se setkává s obdobím, kdy to nejde podle plánu. Neboj se přiznat si chybu a poučit se z ní. Místo zklamání z neúspěchu se zaměř na to, co můžeš příště udělat jinak a lépe.

Jak jsem zmiňoval výše, cesta je série malých krůčků. Pokud jeden z nich nevyjde, nevadí, navaž na předchozí krok a pokračuj dál.

Ať už sis dal/a předsevzetí jakékoliv, mělo by tvůj život obohacovat, ne ovládat ho úplně. I když jsi plný/a energie, dbej o to, aby ses nenechal/a pohltit pouze tímto jedním aspektem života. Udržuj rovnováhu mezi koníčkem, prací a osobním životem. To ti pomůže vyhnout se přetížení a užívat si sportování jako součást tvého nového zdravého životního stylu.

Nezapomeň si přečíst další mé články. Třeba ten o zimní tréninkové přípravě.

Do komentářů na FB mi napiš, jak se ti daří plnit předsevzetí a co ti pomáhá.

Další příspěvky