fbpx

Recenze Altra Lone Peak 6

21. 02. 2023 | Rady a tipy

Altra Lone Peak 6

Trailová bota, která na první pohled zaujme svou širokou špičkou, což je základní poznávací znamení obuvi od Altry.

 

 

 

 

Dosud jsem neměl s těmito botami osobní zkušenost a tak jsem při prvním nazutí cítil až nezvyklou volnost a prostor ve špičce. Svršek boty je celkově měkčí a tak jsem si chvíli zvykal na to, že mi v ní při došlapu noha trochu plave. Bota postrádá jakoukoliv pronační, či supinační podporu pro dysbalanci nohy. Což je logické, vzhledem k tomu, že se firma Altra chlubí svým zaměřením na přirozenost pohybu nohou.

 

 

Tento model je středně tlumený, kdy mezi chodidlem a zemí je prostor 25 mm vyplněný tlumící pěnou. Altra mezi trailovými modely nabízí i méně tlumený Superior a více tlumené Olympus a Mont Blank. Dále nabízí i silniční modely s různou úrovní tlumení.

 

 

 

 

Trailový model, takže hurá do terénu.

 

 

Přestože základ bot Altra vychází z minimalistické obuvi, tak obava z měkké podrážky je zbytečná. Nemusíte se bát, že byste na lesní cestě cítili každý klacek nebo kamínek.

 

 

Podzimní plískanice i čerstvý sníh.

 

 

Boty Lone Peak 6 jsem si záměrně nazul do každého počasí. Vyzkoušel jsem je na suchu, na blátě i na sněhu. A musím říci, že mě mile překvapily. Samozřejmě, že v hlubokém sněhu a rozbředlém blátě se nemohou rovnat jiným botám s agresivním vzorkem. Nicméně ušlapaný sníh a bláto po dešti zvládly na výbornou.
Máte-li rádi sucho v botách za každého počasí, tak tady vám Lone Peak 6 neposlouží. Marně však přemýšlím, který výrobce by tento požadavek uspokojil. Asi žádný. Když jdete běhat do terénu, tak prostě musíte počítat s tím, že se můžete namočit.

 

 

 

 

Mám užší chodidlo a nižší nárt a tak v botě plavu, ale to mi na krátké i dlouhé pomalé běhy nevadí. Kde mi nevyhovovaly, to byly rychlé tréninky – úseky. Neměl jsem v nich oporu pro silný odraz.
Slabinou jsou také krátké tkaničky, které zavážete a tak tak, že vám zůstane dostatečně dlouhá smyčka pro druhý pojišťovací uzel. To je otázka uživatelského komfortu a zvyku. Mě se za celou dobu při běhu nerozvázaly.

 

 

Kapitola sama pro sebe je drop – výškový rozdíl mezi patou a špičkou. Firma Altra si postavila marketing na tom, že všechny její modely mají drop 0 mm a že díky tomu je běh v nich přirozenější a zdravější. Toto nedokážu posoudit, takže vaše současné boty s dropem vyšším než 0 mm určitě vyhazovat nemusíte.

 

 

Nechal jsem mého klienta ještě zcela nové boty vyzkoušet. Má široké chodidlo a upřednostňuje minimalistické boty. Velmi si pochvaloval prostornost a volnost, kterou právě u minimalistické obuvi vyhledává.

 

 

Určitě padnou i běžcům s vyšší klenbou.

 

 

Závěrem bych to shrnul asi takto.
Altra Lone Peak 6 je bota pro každého, ale ne pro každou příležitost. Avšak pro svou prostornost a 0 mm drop může být mezistupněm na cestě k minimalistickým botám nebo k bosému běhání. Taky je můžete brát jako doplňkové boty, aby vaše chodidlo netrpělo jednostrannou zátěží a naopak získalo nový impuls. Mohou se stát velmi vhodnými parťáky pro pomalé regenerační i dlouhé běhy.

 

 

 

Další příspěvky