fbpx

Co nenávratně změní vaše tělo?

15. 04. 2021 | Motivace, Rady a tipy

Pravidelný pohyb

Běh je převážně aerobní aktivita, která je pro tělo prospěšná v mnoha ohledech. Běžec věnující se vytrvalostnímu běhu v délce alespoň 30 min cvičí a posiluje srdce, které se musí vypořádat se zvýšenou poptávkou svalů po kyslíku. Úkolem srdce je napumpovat do pracujících svalů okysličenou krev. Srdce začátečníka není tak silné a nedokáže svaly dostatečně kyslíkem zásobovat a dohání to vyšší frekvencí. Proto se začínající běžci často potýkají s vysokou srdeční tepovou frekvencí.

Pokračujícím tréninkem se zvyšuje kondice a srdce se adaptuje na pravidelnou zátěž. Srdeční sval posiluje, takže při jednom stahu napumpuje do svalů více okysličené krve. Stačí mu tak tlouci s nižší frekvencí než dříve a tepovka jde dolů. Srdce takto trénujícího člověka je v konečném důsledku méně zatěžováno.

Jak už bylo řečeno výše, běh v pomalém tempu je aerobní aktivita, tzn. že svaly pracují za dostatečného zásobování kyslíkem. Na redukci váhy a úbytek tukové tkáně má běh dvojí účinek. Přímý účinek je ten, že spotřebovávaná energie je převážně hrazena tuky, ovšem za předpokladu, že je aktivita prováděna alespoň 40 min a v nízké intenzitě.
Nepřímý účinek začíná ihned po skončení aktivity, kdy je váš metabolismus nastartován a efektivně pálí tuky během celého dne. Pro efektivní redukci váhy a tvarování postavy doporučuji běhat ráno.  Kalorie přijaté v průběhu dne, kterému předcházela ranní pohybová aktivita, jsou metabolismem využity k pokrytí energetického deficitu.
Pravidelná pohybová aktivita učí tělo spalovat tuk efektivně. Jeho spalování začíná dříve a pokračuje i při vyšší intenzitě aktivity.

Využijte běh jako doping pro svůj osobní život.

Namísto abyste vypili třetí šálek kávy nebo další plechovku Red Bullu, vyrazte na krátkou půlhodinovou procházku nebo pomalý běh. Dodržíte-li pohodové tempo, při kterém jste schopni konverzovat, nevrátíte se unavení, ale naopak plní energie, elánu do další práce a nabuzeni dokončit to, co vás dnes ještě čeká.

Třeba časem zjistíte, že už běháte nejen pro radost, ale i pro zdraví. Postupně si budete klást vyšší cíle v podobě uběhnuté vzdálenosti nebo dosaženého času.

Přírodu nám nezavřou.

V aktuální době, kdy není možné sportovat ve vnitřních prostorách je běh jednou z mála rekreačních aktivit, kterou lze provozovat.

Berte jarní probouzející se přírodu jako impulz k novému začátku. Není třeba vysoké investice. Rekreační běžec potřebuje jen kvalitní běžeckou obuv. Kvalitní = splňující fyziologické potřeby pohybového aparátu, tzn. vyhovuje tvaru a velikosti chodidla a minimalizuje následky dysbalancí (pronace, supinace, postavení kolen, technika běhu). Zatím určitě nemusíte hledat tu nejlehčí botu, soustřeďte se na pohodlnost. Jedině běh, při kterém se budete cítit dobře vás bude bavit a vydržíte u něj dlouhodobě.

Příroda je naše největší tělocvična.

Zajímá vás, jak kondici rozvíjet komplexně? Budete mít příležitost se zúčastnit skupinových tréninků, které odstartují hned, jak to bude z epidemiologického hlediska možné. Zaměříme se na nich kromě chůze a běhu i na posilování, strečink a koordinační cvičení. O jejich spuštění vás budu informovat na mém profilu Jiří Žaloudík, kondiční trenér nebo si zajistěte aktuální informace přihlášením k odběru.

Další příspěvky